McLaren P1 GTR – uzupełnienie kolekcji

Dobra wiadomość dla właścicieli McLarena P1! Jeśli uważasz, że posiadanemu przez Ciebie egzemplarzowi brakuje trochę werwy i przestała Ci już wystarczać moc 916 koni mechanicznych, to inżynierowie z Woking wychodzą Tobie naprzeciw. Specjalnie dla 375 posiadaczy McLarena P1 powstaje właśnie jego mocniejsza, typowo torowa wersja: McLaren P1 GTR.

mclarenp1gtrfront3_4

Auto jest modyfikacją podstawowej wersji, której nie będą ograniczały żadne przepisy związane z poruszaniem się po publicznych drogach. P1 GTR będzie bezkompromisową konstrukcją, której jedynym celem jest: rządzić na torze.

mclarenp1gtrside

Poza zwiększoną mocą do 1000 KM, usztywnionym zawieszeniem oraz obniżoną masą auta, zmieniono również aerodynamikę samochodu, nadając mu jeszcze bardziej agresywny wygląd.

mclarenp1gtrrear3_4

Torowa wersja dysponowała będzie także powiększonym tylnym skrzydłem oraz zmodyfikowanym dyfuzorem z przodu pojazdu.

mclarenp1gtrrear

Aby podkreślić sportowy charakter auta zwiększono dwukrotnie liczbę końcówek układu wydechowego. GTR posiadać będzie już nie jedną, a dwie ,,rury”. W sferze domysłów pozostaje to, jak zachowywał się będzie nowy model dysponujący większą mocą i obciążony mniejszą masą, jeśli już podstawowa wersja tego supersamochodu potrafi tak bardzo zachwycać.

mclarengtrpairfront

Oznaczenie samochodu – GTR – nie znaczy, że źródłem z którego czerpią brytyjczycy jest japoński supersamochód dla ubogich. Emblemat GTR w aucie McLaren po raz pierwszy pojawił się na modelu F1 GTR, który w 1995 roku wygrał wyścig 24h le Mans. Czy ten prosty zabieg marketingowy ma na celu wyciągnięcie po 1,98 miliona funtów od grona właścicieli P1, czy może brytyjski producent rzeczywiście szykuje się na powtórzenie swego osiągnięcia sprzed 20 lat? Czas pokaże.

76869mclarenp1gtrfront

Zaprezentowane w Pebble Beach i widoczne na zdjęciach auto jest na razie jedynie konceptem, jednak zdradza on prawdziwe zamiary marki. McLaren P1 GTR trafi do produkcji w 2015 roku, zaraz po wyprodukowaniu wszystkich 375 McLarenów P1. Przy okazji brytyjski producent przygotował specjalny, sprofilowany indywidualnie do każdego kierowcy, program treningowy dla przyszłych posiadaczy P1 GTR: od ćwiczeń psychicznych przez poprawę kondycji i sprawności fizycznej aż po testy na specjalnych symulatorach. Wszystko to po to, by w pełni wykorzystać możliwości McLarena GTR.

źródło: McLaren

Paweł Paszota

Paweł Paszota

Inżynier, pasjonat samochodów, motocyklista.

Może Ci się również spodoba