Czym jest szybkość? Bugatti Chiron 0-400-0

Też czasem myślicie o prędkości? Definicja fizyczna jest prosta: droga przez czas. Jestem jednak przekonany, że szybkie samochody od wolnych rozróżnia nie tylko prędkość. Auta już od dawna przestały się na przykład skupiać na prędkości maksymalnej.  Jeszcze w podstawówce magiczny parametr Vmax był jednym z dwóch parametrów definitywnie charakteryzujących emocje płynące z samochodów. Drugim była liczba wydechów.

Obecnie kiedy chcę się dowiedzieć czegoś o szybkości samochodu znacznie bliższe jest mi przyspieszenie do 100 km/h. To ono w mojej głowie w uporządkowany sposób klasyfikuje samochody. Szczerze mówiąc, to nawet nie wiem, jaką prędkość maksymalną deklarował producent MX-5-tki, którą ostatnio kupiłem.

Okazuje się jednak, że są ludzie dla których parametr ten ma wciąż ogromne znaczenie. Pracują w Bugatti i właśnie opublikowali filmik, na którym prowadzony przez Juana Pablo Montoyę Bugatti Chiron w 42 sekundy rozpędza się do 400 km/h i hamuje do zera. Słownie: CZTERYSTA kilometrów na godzinę, zero groszy.

Fenomenalne.

Paweł Paszota

Paweł Paszota

Inżynier, pasjonat samochodów, motocyklista.

Może Ci się również spodoba