Autonomiczne Audi RS7 – po co nam kierowcy?

Nie od dziś wiemy, że trwają prace i badania nad autonomicznymi samochodami. Do tej pory z takim rozwiązaniem mieliśmy styczność głównie w autach słynnej korporacji Google, które można było zauważyć w Stanach Zjednoczonych (chociaż nie można zapominać o BMW, które samo lata bokiem). W tej dziedzinie Audi z dumą zaprezentowało swój gotowy projekt.

audi3

Otóż w ostatnim czasie podczas finału tegorocznego sezonu DTM, na torze Hockenheim, koncern Audi zaprezentował światu swój pierwszy w pełni autonomiczny samochód… i to nie byle jaki – Audi RS7! Auto pod nazwą Audi RS7 Piloted Driving Concept miało za zadanie samo pokonać całe okrążenie toru. Po czasie niewiele ponad dwóch minut wszyscy w Audi odetchnęli z ulgą – misja zakończyła się sukcesem! Dla porównania warto wspomnieć, że zdobywca pole position Miguel Molina za kierownicą wyścigowego Audi RS5 DTM osiągnął czas 1:33 minuty. Widzimy więc na jak wysokim poziomie trwają pracę w Ingolstadt.

audi1

Jedyne modyfikacje, jakich dokonano w samochodzie, to zamontowanie dodatkowych sensorów i kamer oraz komputera i precyzyjnego systemu GPS. GPS pozwolił na dokładne określenie pozycji samochodu, a kamery 3D skanowały przestrzeń przed samochodem dając komputerowi dodatkowe informacje o otoczeniu.

audi1

Następnie wgrano Bobby’emu (bo tak Niemcy nazwali autonomiczne Audi RS7) do pamięci komputera idealną linię jazdy po torze i… kazano mu się uczyć. Inżynierowie twierdzą, że Bobby potrzebuje 10 okrążeń, aby nauczyć się nowego toru i jeździć na poziomie kierowcy wyścigowego. Może z tym poziomem to bym nie przesadzał ale na pewno jeździ szybko. Maksymalna prędkość jaką osiągnął podczas okrążenia wynosiła 240 km/h ! Robi wrażenie jak na auto bez kierowcy.

audi4

Widzimy więc, że prace nad autonomicznymi samochodami trwają i rezultaty są coraz lepsze. Inżynierów z Audi wspierają pracownicy działów rozwojowych koncernu Volkswagen, laboratorium Electronics Research Laboratory (ERL) oraz naukowcy z kalifornijskiego Stanford University. 

Przyszłość motoryzacji dzieje się na naszych oczach!

Źródło: Audi

Avatar

Michał Wardak

Student Politechniki Warszawskiej, pasjonat motoryzacji. Od dzieciństwa zainteresowany szybkimi autami.

Może Ci się również spodoba