Aston Martin Lagonda – powrót legendy

Nie tak dawno brytyjski producent zapowiedział powrót legendarnego modelu Lagonda. Auto będzie wręcz kipiało luksusem i ekskluzywnością – powstanie mniej niż 100 sztuk. Teraz zobaczyliśmy zdjęcia tego dzieła w pełnej krasie z testów w Omanie.

18366535661035248252

Proporcje samochodu i pokaźnych rozmiarów słupek C bezpośrednio przywodzą na myśl pierwszą wersję Lagondy. Auto odwołujące się do pojazdu z lat ’70-’80 upakowane będzie najnowszą technologią Aston Martina. Wykorzystywać będzie płytę VH Platform 3, stworzoną dla modelu Rapide, a duża część elementów nadwozia zrobiona będzie z włókien węglowych.

lagonda-2014-news-2

Wyjątkowość tego samochodu podkreśla to, że będzie składany ręcznie i, jak poprzedna Lagonda można będzie daleko zmodyfikować wyposażenie i wygląd zamówionego pojazdu, dostosowując go do własnej wizji sportowej limuzyny. Według Aston Martina Lagonda ma być kolejnym ekskluzywnym produktem obok Vanquisha Zagato czy One-77.

15695300911708179078

Oficjalna specyfikacja techniczna nie jest jeszcze znana. Poprzednie przecieki wskazują jednak, że pod maską pracować będzie 6 litrowe V12 produkujące około 600 KM znana z modelu Rapide S. Jeśli doniesienia okazałyby się prawdziwe, Lagonda miałaby pełne prawo do posługiwania się swą historyczną domeną: ,,Finest of fast cars”.

lagonda_old

Lagonda to przedwojenna brytyjska marka luksusowych samochodów sportowych, która między innymi jako pierwsza opracowała hamulec ręczny typu fly-off. Po przejęciu marki przez Aston Martina powstał tylko jeden model odwołujący się do legendy. Był to Aston Martin Lagonda. Samochód dysponował mocą 280 koni mechanicznych i 430 niutonometrów zamkniętych w luksusowym nadwoziu o masie przekraczającej dwie tony. Zamawiając samochód można było zażądać daleko idącej personalizacji. Powstało więc kilka wersji wydłużonych, jedna dwudrzwiowa oraz jedna kombi. Tym co przyciągało klientów nie były więc osiągi, a luksus i ekstrawagancki wygląd. Linia nadwozia Astona Martina Lagonda była bardzo prosta – składała się z kilku brył geometrycznych, a wnętrze nawet dziś uznalibyśmy za futurystyczne.

1472869111644245217

Niestety sprzedaż samochodu w Europie nie jest planowana, a jeśli bylibyście chętni zakupić jeden egzemplarz limitowanej produkcji, musielibyście się udać na bliski wschód. Dodatkowo nowa Lagonda dostępna będzie tylko na zaproszenie. Cena? To bez znaczenia…

Źródło: Aston Martin

Paweł Paszota

Paweł Paszota

Inżynier, pasjonat samochodów, motocyklista.

Może Ci się również spodoba