Kim jest Adam S?

Czy Opel Adam S, najnowsze dziecko niemieckich inżynierów, jest tym, który ma przyjść i pozamiatać na rynku miejskich sportowców?

Opel-ADAM-S-Concept-290408

Przepis na samochód segmentu hothatch jest bardzo prosty. Wystarczy wziąć zwyczajnego drogowego hatchbacka, wmontować mu mocniejszy silnik, sztywniejsze zawieszenie oraz bardziej wydajne hamulce, przyprawić ,,usportowionym” wnętrzem oraz kilkoma owiewkami, po czym zwieńczyć wszystko dodając na końcu nazwy literkę mocy (w tym przypadku „S”). Dokładnie według tego schematu postąpił Opel, kiedy stworzył z Adama „Adama S”.

Opel-ADAM-S-Concept-290418

Silnik, który zamontowany będzie w samochodze Adama S to jednostka ECOTEC o pojemności 1.4 litra, która wyposażona w turbosprężarkę oraz zmienne fazy rozrządu osiągać będzie 150 koni mocy i moment obrotowy równy 220 niutonometrów. Zawieszenie, które znajdzie się u Adama S, to usztywniona konstrukcja zbudowana wyłącznie dla tego modelu. Pokazuje to jak wiele uwagi niemiecka marka poświęciła swojemu najmniejszemu hothatchowi.

Opel-ADAM-S-Concept-290417

Mimo iż moc 150 KM nie powala na kolana, autko może okazać się niezwylke dynamiczne ze względu na niską masę. Podstawowy Adam waży nieco ponad 1 100 kg. Opel chwali się, że w wersji ,,S” zastosowano dodatkowo szereg rozwiązań mających na celu obniżenie masy auta. Efektem tych działań jest prędkość maksymalna równa 220 km/h – całkiem sporo jak na mały miejski samochód. Pozostałe osiągi, w tym także ostateczna waga, pozostają jednak zagadką.

Opel-ADAM-S-Concept-290415

Do tego Adam S. wyposażony będzie w hamulce OPC z pomalowanymi na czerwono zaciskami, operującymi na 16 i 15 – calowych tarczach. Wszystko ujęte będzie w 18 – calowej feldze z nałożonymi niskoprofilowymi oponami.

Opel-ADAM-S-Concept-290421

Wewnątrz znalazły się fotele Recaro z tapicerką Morrocana. Poryte skórą są także kierownica oraz dźwignie zmiany biegów i hamulca ręcznego.

Opel-ADAM-S-Concept-290414

Autko wyposażone będzie w USB, bluetooth, 7 głośników oraz nawigację, a także system komunikacji głosowej SIRI EYES FREE, co, jak przekonują marketingowcy, czyni go najlepiej łączącym się multimedialnie małym samochodem na rynku.

Opel-ADAM-S-Concept-290416

Odpowiadając więc na pytanie postawione w tytule Adam S będzie świetnie wyglądającym efekciarzem. Czy szybkim i dynamicznym? To się okaże. Warto będzie mieć na niego oko.

Źródło: Opel

Paweł Paszota

Paweł Paszota

Inżynier, pasjonat samochodów, motocyklista.

Może Ci się również spodoba