Japońskie youngtimery w dobrej cenie – te modele warto kupić

Entuzjazm dla klasycznych samochodów systematycznie rośnie. Szacuje się, że w samej Wielkiej Brytanii tematem interesuje się 8,2 mln ludzi i zarejestrowanych jest ponad 1 mln pojazdów zabytkowych. W Polsce żółte tablice ma około 60 tys. samochodów, ale dynamika wzrostu jest dwucyfrowa – podkreśla Michał Prząda z Ardor Auctions.

Bardzo dużą popularnością wśród polskich fanów klasycznej motoryzacji cieszą się samochody sportowe. Po pierwsze dlatego, że nawet dzisiaj oferują bardzo przyzwoite osiągi, a po drugie są stosunkowo niedrogie i tanie w naprawie – wyjaśnia Michał Horodeński, szef amatorskiego zespołu wyścigowego Toyota Team Classic. – Co więcej, w Polsce pojawia się coraz więcej inicjatyw, które umożliwiają sprawdzenie siebie i swojego pojazdu w praktyce. Jedną z ważniejszych jest seria Inter Cars Classicauto Cup, największy w Polsce puchar dla samochodów klasycznych i youngtimerów. W zeszłym roku zostało rozegranych pięć edycji w czterech różnych lokalizacjach.

Według „The Economist” to właśnie rynek samochodów klasycznych był w ubiegłym roku jedną z najbardziej atrakcyjnych opcji pomnażania kapitału. Potencjalna stopa zwrotu możliwa do osiągnięcia z inwestycji na tym rynku była ponad dwukrotnie wyższa od kupna akcji zaliczanych do indeksu MSCI World. Raport pokazuje, że największą popularnością w 2017 roku będą się cieszyły na brytyjskich aukcjach samochody kosztujące poniżej 100 tys. funtów, a rekordy sprzedaży odnotują pojazdy wystawione za mniej niż 50 tys. funtów. Kupujący będą przy tym szukali głównie modeli związanych z motorsportem.

Według Integrity Exports wyraźne trendy pojawiają się również wśród kolekcjonerów samochodów klasycznych produkcji japońskiej. Analitycy uważają, że do 2019 roku ceny tych modeli wzrosną o 57 proc. Przedstawiamy japońskie youngtimery w dobrej cenie, które warto kupić.

Lexus SC 400

Lexus SC 400 stał się w swoim czasie największym rywalem Mercedesa SL, a jego stworzenie i zaprojektowanie linii nadwozia japoński producent powierzył centrum projektowemu Toyoty w Kalifornii. Pierwsza generacja Lexusa SC 400 została wyposażona w silnik V8 o pojemności czterech litrów i mocy 253 KM. Kupujący mogli wybrać odmianę SC 300 wyposażoną w mniejszą jednostkę o pojemności 3 litrów i mocy 228 KM.

Na polskim rynku wtórnym model SC występuje w znikomych ilościach. Jego ceny oscylują w okolicach 30–35 tys. zł.  Podobne ceny można znaleźć w niemieckich ogłoszeniach.

Nissan Skyline

Model ten jest produkowany przez Nissana od 1957 roku, a na polskim rynku można znaleźć egzemplarze wyprodukowane na przełomie lat 90. i 2000 roku, czyli generacje R33 (1993 – 1999) oraz R34 (1999 – 2002). Również i ten model występuje niezwykle rzadko. Ceny zaczynają się od około 30 tys. zł, ale w większości przypadków oscylują w okolicach 50 – 70 tys. zł. W Niemczech ceny za Skyline osiągają bardzo podobne poziomy.

Honda Integra

Trzecia generacja tego modelu kosztuje na rynku wtórnym około 30 – 45 tys. zł, niestety występuje w niewielkich ilościach. O wiele więcej egzemplarzy wystawionych na sprzedaż można znaleźć na rynku niemieckim. Tam auta te kosztują średnio 30 proc. drożej.

W japońskiej wersji Integry można znaleźć silniki 1,6 o mocy 105 i 120 KM, 1,8 o mocy 170 KM z automatyczną skrzynią biegów i 180 KM z przekładnią manualną, a od 1995 roku w ofercie pojawił się silnik 1,8 o mocy 200 KM. Na rynku europejskim samochód występował w oficjalnej sieci sprzedaży tylko jako hatchback i wyposażony był w silnik 1,8 o mocy 190 KM.

Toyota Supra

Toyota Supra pojawia się w ogłoszeniach samochodów używanych równie rzadko, co Lexus SC 400. Najczęściej w sprzedaży na polskim rynku są dostępne modele z 1988 lub 1989 roku. Kosztują one około 20 tys. zł. Na rynku niemieckim tych samochodów jest znacznie więcej, ale ceny są zauważalnie wyższe.

Czwarta generacja Supry napędzana jest trzylitrowym silnikiem występującym w dwóch wersjach – o mocy 223 KM i 280 KM. Japończycy mieli również w ofercie wersję eksportową, której motor generował 324 KM.

Źródło: Toyota

Może Ci się również spodoba